Izvršni direktor kompanije Perenio IoT Sergei Kostevich je održao prezentaciju na konferenciji #TIM-TU Convergence 2020 na temu novih pristupa u prodaji komunikacionih usluga. U njegovom govoru je objasnio kako da se poveća prihod telekomunikacione kompanije pomoću Interneta stvari. Donosimo ključne stavke njegovog izlaganja.

Perenio IoT mobilnim operaterima govori o prednostima saradnje na #TIM-TU Convergence 2020

Konferencija #TIM-TU Convergence 2020 je održana od 11.-14. marta u Bukovelu (Ukrajina) i okupila je preko 100 učesnika iz IT i industrije telekomunikacija. Sergei Kostevich je održao svoj govor u okviru dela pod nazivom „Potencijalni pravci poslovanja operatera“, gde su razgovarali o tome kako zadržati pretplatnike i ponuditi im dodatne usluge koje se plaćaju, o slučajevima monetizacije IoT rešenja i o poslovnoj komponenti pametnih domova i gradova.

Perenio IoT je mobilnim operaterima predstavila njihov glavni proizvod, IoT Router Elegance. On će dodati priliku da se kreira pristupačan modularni sistem pametnog doma koji se lako prilagođava standardnim uslugama telefonije i internet pristupa. Ovaj sistem će obezbediti bezbednost, upravljaće potrošnjom resursa i postaviće scenarije rada pametnih uređaja.

Tokom prezentacije, Sergei Kostevich je publici rekao da IoT Router Elegance zamenjuje nekoliko uređaja. Proizvođač je uspeo da veliki set funkcija stavi u kompaktnu stilizovanu kutiju sa nestandardnim inženjerskim rešenjem. Ruter podržava Bluetooth/ZigBee/Z-Wave protokole i omogućava daljinsku kontrolu pametnog doma, opremljen je ugrađenim LTE modemom i baterijom u slučaju nestanka električne energije.

Pored toga, tokom predstavljanja izveštaja, Sergei Kostevich je rekao sledeće stavke:

  • Industrija telekomunikacija je visoko konkurentna, a nizak ARPU ne dozvoljava operaterima da brzo vrate novac koji ulažu u modernizaciju mreže; 
  • Tradicionalne usluge, kao što su Internet i IPTV, ne povećavaju prihod od svakog pretplatnika, odnosno, operateri su suočeni sa zadatkom da pronađu nove izvore zarade; 
  • Fleksibilna hardverska i softverska platforma sa IoT rešenjima omogućava operaterima da dobiju izvor novih prihoda. Dodavanjem IoT rutera na Internet i telefoniju, provajder može klijentu da pruži kompletniji spektar usluga na stalnoj osnovi; 
  • Upotreba IoT tehnologija omogućava stvaranje pametnog grada i bitno poboljšava ekonomiju grada, životni standard i sigurnost stanovnika.

Sergeі Kostevich je napomenuo: „Danas prihodi nisu toliko pitanje troškova, već kvaliteta i količine pruženih usluga. Ako operater nudi više usluga zajedno, može povećati profit na drugoj ili trećoj usluzi, zato što je pretplatnici kupuju upravo zbog prednosti paketne ponude. Operater ima priliku ne samo da zarađuje više, već i da optimizuje troškove. Kompanije za telekomunikacije stekle su dugogodišnje iskustvo u izgradnji i upravljanju mrežama, dobro su upoznate sa sitnicama organizovanja sigurnog i pouzdanog prenosa informacija i mogu potencijalno ponuditi najsigurnija i najotpornija IoT rešenja“.



Izvršni direktor kompanije Perenio IoT je u svom govoru dao primere uspešne primene tehnologija Interneta stvari od strane mobilnih operatera.

Singapurska Sing Tel grupa (poseduje telekom operatere u 25 zemalja) uložila je sredstva u IoT oblak platformu i M2M Jasper aplikacije, koje sada koristi više od 100 operatera širom sveta. Jedan od najvećih svetskih provajdera širokopojasnog interneta i medijski gigant Comsat uložio je u uslugu planiranja i dizajniranja kuća Houzz – to je sajt koji nudi više od 40.000 primera pametnih kuća koje sadrže sve vrste rešenja, od senzora vatre u kaminu do podešavanja kućnog bioskopa. Etisalat, operater iz UAE, kontinuirano traži i kupuje kompanije sa Interneta stvari preko njihovog internog fonda privatnog kapitala. Deutsche Telekom je započeo eksperimente na polju IoT-a i pametnog grada mnogo pre pojave ovih termina. Kompanija utelovljuje inovacije, pre svega u malom gradu Friedrichshafenu, koji je postao eksperimentalna platforma za DT rešenja na Internetu stvari.